published_image_1
favicon_1
published_image_1

 Tedsschlagerinsatser 1973, 1975, 1977.1979 & 1980 

 

1973  

         Vinnare: Malta " Sommar som aldrig säger nej"
Programledare: Alicia Lundberg

1. Malta / sommar som aldrig säger nej / 37p
2. Ann-Kristin Hedmark / i våran värld / 29p
3. Björn, Benny, Agnetha & Anni-Frid / ring ring / 8p
4. Ted Gärdestad / oh, vilken härlig da' / 7p
4. Glenmarks / en liten sång som alla andra / 7p
4. Lill-Babs / avsked från en vän / 7p
5. Lasse Berghagen / ding-dong / 3p
6. Claes-Göran Hederström / historien om en vän / 1p
7. Kerstin Aulén & Mona Wessman / halleduadane en sån karl / 0p
7. Inga-Lill Nilsson / en frusen ros / 0p

 1975
Vinnare: Lasse Berghagen "Jennie, Jennie" 
Programledare: Karin Falck 
Festivalkör: Annica Risberg, Kerstin Dahl & Kerstin Bagge 
Plats: Studio1 i TV-huset, Göteborg

1. Lasse Berghagen / jennie, jennie / 117p
2. Gimmicks / sången lär ha vingar / 93p
3. Svenne & Lotta / bang,en boomerang / 84p
4. Göran Fristorp / som min vän / 59p
5. Björn Skifs / michelangelo / 55p
6. Hadar Kronberg & Glenmarks / lady antoinette / 48p
7. Ted Gärdestad /rockin 'n' reelin / 47p
7. Landslaget / den gamla jukeboxen /47p
8. Ann-Christine Bärnsten / ska vi plocka körsbär i min trädgård / 30p
9. Nils-Åke Runesson / oh, juicy /25p
 

1977  
Vinnare: Forbes "Beatles"
Programledare: Ulf Elfving
Kapellmästare: Lasse Samuelsson
Lena Andersson / det bästa som finns/ plats nr 8
Musik: Ted Gärdestad
Text:  Kenneth Gärdestad

1979 
Vinnare: Ted Gärdestad "Satellit"
Programledare: Ulf Elfving 
Festivalkör: Peter Lundblad, Agneta Olsson, Mikael Rickfors & Agneta Gillstig 
Plats: Circus, Stockholm 

 
1. Ted Gärdestad / satellit / 100p
2. Tomas Ledin / det ligger i luften / 96p
3. Eva Dahlgren / om jag skriver en sång /85p
3. Ola + 3 / det känns som om jag / 85p
4. Kjell Hansson / mer än bara vatten / 59p
5. Tomas Adolphson & Anders Falk / tillsammans / 58p
6. Py Bäckman & Py gang / var det här bara början / 45p
7. Pontus Platin / nattens sång / 44p
8. Timjan / en egen fela / 39p
9. Magnus Ugglas band / johnny the rocker / 22p
 

Eurovison song contest sändes den 31 Mars 1979 i Jerusalem, Israel 
Vinnare: ISRAEL 
Bidrag: Milk and Honey & Gali Antari "Halleluja"

  
Sverige fick placering 17 / 8p

1980  

Vinnare: Tomas Ledin "Just nu" 

Programledare: Bengt Bedrup 
Festivalkör: Syskonparet Karin & Anders Glenmark 
Plats: I en studio i TVhuset, Stockholm

 
1. Tomas Ledin / just nu / 112p
2. Janne " Lucas " Persson / växeln hallå / 96p
3. Liza Öhman / hit, men inte längre / 94p
4. Sweets 'n' Chips / mycke' mycke' mer / 75p
5. Ted Gärdestad & Annica Boller / låt solen värma dig / 57p
6. Kenta Gustafsson / utan att fråga / 56p
7. Eva Dahlgren / jag ger mig inte / 48p
8. Tania / åh, sjuttiotal / 41p
9. Paul Sahlin / tusen sekunder / 32p
10.Lasse Lindbom / för dina bruna ögons skull / 27p
 

1966-04-26 (kl.19.30)  "En vagn kommer lastad"  
Reportage kring Barnens Dags 60-årsjubileum

1966-11-27 (kl.18.00) "En småstad vid seklets början"
Adventskalendern

1966-12-13 (kl.18.00) "En småstad vid seklets början"
Adventskalendern 

1966-12-24 (kl.14.00) "En småstad vid seklets början"
Adventskalendern

1972-02-27 Spotlight 

1974-02-12 (kl.18.05) Tratten TV1 
med musikaliska svängar
Del 1 [avsnitt]

1974-06-21 Midsommar på Dal TV1
Midsommarfest

1974-08-20 (kl.22.15) Sommarkväll TV2

1974-09-09 (kl.12.00) KIKA DIGGA DING TV1
Skol-TV
Del 1 : Vi gör musik [avsnitt]

1975-02-15 (kl.20.00) MELODIFESTIVALEN 1975 TV1
Svensk final

1975-07-12 (kl.21.30) SOMMARNÖJET (SERIE) TV2

1975-10-18 (kl.18.00) LÖRDAGS (SERIE) TV2

1976-02-26 (kl.18.30) SVERIGES MAGASIN TV1

1976-03-24 (kl.18.30) SVERIGES MAGASIN TV1

1976-07-02 (kl.20.00) ÖPPET HUS (SERIE) TV2

1976-10-01 (kl.20.00) NYGAMMALT (SERIE) TV2

1976-11-05 "ABBA-DABBA-DOO" en dokumentär om ABBA
som innehåller 2st liveframträdanden där Ted skymtas.
Sändes 1987 i programmet "Det var då" TV2.
Detta program sändes även i Australien, men då som "ABBA ~ the beginning".

1977-03-01 (kl.18.30) SVERIGES MAGASIN TV1

1978-01-13 (kl.20.00) NÖJESLIV (SERIE) TV2

1978-07-11 (kl.21.00) MITT SOMMARSVERIGE (SERIE) TV2

1978-12-01 (kl.20.00) PARTY HOS PARNEVIK (SERIE) TV2

1979-02-17 (kl.20.00) Melodifestivalen 1979 TV1

1979-02-19 (kl.18.30) PROGRAMETT TV1

1979-03-10 (kl.20.00) SYDJOKER (SERIE) TV1

1979-03-25 (kl.21.40) INFÖR MELODIFESTIVALEN TV1

1979-03-29 (kl.18.05) BARNJOURNALEN TV1

1979-03-31 (kl.21.00) MELODIFESTIVAL 1979 TV1
Eurovision Song Contest 1979

1979-04-16 (kl.18.30) ABBA I SCHWEIZ TV1
ABBA IN SWITZERLAND(MAINOS TV) [orig]

1979-11-20 (kl.19.00) TED GÄRDESTAD TV1
SHOWTIME

1979-12-21 (kl.20.00) LYSSNA TILL MUSIKEN TV2

1980-03-08 (kl.19.30) Melodifestivalen 1980 TV1
Svensk final

1981-01-31 (kl.08.00) GOMORRON SVERIGE TV1

1982-11-30 (kl.18.15) KAFÉ 18 TV1

1984-03-22 (kl.21.00) KANAL 3 TV2

1985-10-01 (kl.20.00) SVAR DIREKT TV1 

1991-04-20 (kl.22.00) Caramba! KANAL 1

1992-04-08 (kl.16.15) Kosmopol TV2

1992-06-13 (kl.20.00) Sommarfolk Kanal 1

1993 ZTV unplugged

1993-04-11 (kl.19.15) Söndagsöppet KANAL 1

1993-05-25 (kl.19.15) Videomix KANAL 1

1994-02-26 (kl.20.00) Oldsberg för närvarande TV2

1995-01-29 (kl.18.15) Söndagsöppet KANAL 1

1995-04-08 (kl.22.10) Nöjesrevyn TV2

Teds TV-framträdanden